→ Dlaczego zwarcie ma znaczenie?
→ Eliminacja przedwczesnych kontaktów, kiedy możemy wykonać odbudowę w zwarciu nawykowym?
→ Kiedy szukamy relacji centralnej?
Rezultat
Poznasz znaczenie zwarcia w kontekście eliminacji przedwczesnych kontaktów oraz dowiesz się, kiedy wykonanie odbudowy w zwarciu nawykowym jest możliwe. Ponadto, będziesz mógł/mogła rozpoznać sytuację kiedy konieczne jest poszukiwanie relacji centralnej. Dzięki temu łatwo unikniesz powikłań spowodowanych nieprawidłową okluzją.
1. Szukamy optymalnego położenia przestrzennego żuchwy
→ Na co zwrócić uwagę i co powinno nas zaniepokoić?
→ Kiedy odroczyć leczenie i poszerzyć diagnostykę?
→ Bruksizm, TMD
Rezultat
Po ukończeniu tej lekcji będziesz mógł/mogła skutecznie oceniać, czy pacjent jest "łatwy" do diagnozowania, czy wymaga większej uwagi i czasu na diagnostykę. Zrozumiesz konieczność specjalnej troski wobec pacjentów dotkniętych zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego (TMD) oraz bruksizmem, co umożliwi ci skuteczniejszą opiekę i leczenie.
2. Badanie i kwalifikacja pacjenta
→ Proste do wykonania na jednej wizycie i odroczone wymagające więcej czasu;
→ Deprogramacja pacjenta.
Rezultat
Będziesz posiadał/posiadała umiejętność wyboru odpowiedniej metody ustalania relacji centralnej w zależności od indywidualnych potrzeb i warunków pacjenta.
3. Metody ustalania relacji centralnej
→ Kiedy podnosimy, w jakim celu i o ile? metody obliczania pionowego wymiaru zwarcia, czy materiał z którego wykonany odbudowę ma wpływ na PWZ?
Rezultat
Będziesz posiadać pełną wiedzę na temat pionowego wymiaru zwarcia. Zrozumiesz, kiedy konieczne jest podnoszenie pionowego wymiaru zwarcia oraz cele tego działania. Będziesz także znać różne metody obliczania pionowego wymiaru zwarcia i będziesz świadomy/a ewentualnego wpływu materiału użytego do odbudowy na wysokość zwarcia. Poza tym, będziesz w stanie rozróżnić fakty od mitów w kontekście podnoszenia pionowego wymiaru zwarcia. Dzięki temu pytanie o to, o ile podnosić zwarcie, nie będzie już dla ciebie nurtujące.
4. Pionowy wymiar zwarcia
→ Ustalamy płaszczyznę zwarciową, zapewniamy stabilne kontakty na wszystkich zębach, projekt analogowy czy cyfrowy?
Rezultat
Posiądziesz umiejętność ustalania płaszczyzny zwarciowej oraz zapewniania stabilnych kontaktów na wszystkich zębach. Będziesz również wiedział/wiedziała, jak prawidłowo przygotować i przymierzać projekt protetyczny, aby w dalszych krokach móc wykonać pracę docelową z pełnym profesjonalizmem i precyzją.
5. Planujemy przyszłą odbudowę protetyczną
→ Jak zarejestrować zwarcie i płaszczyznę zwarciową u pacjentów bez stref podparcia i bezzębnych. Schematy postępowania pokazane na przypadkach klinicznych.
Rezultat
Posiądziesz umiejętność ustalenia płaszczyzny zwarciowej oraz rejestracje zwarcia u pacjentów z rozległymi brakami w praktyce klinicznej. Będziesz gotowy/gotowa do zastosowania tych umiejętności w konkretnych przypadkach, co pozwoli ci skutecznie prowadzić leczenie pacjentów z zaawansowanymi problemami protetycznymi.
6. Rejestracja zwarcia u pacjentów z rozległymi brakami, bez stref podparcia, pacjenci bezzębni.
→ Leczenie przedprotetyczne - kiedy endo, kiedy reendo? Przedprotetyczne leczenie ortodontyczne - czy to tylko moda czy szeregowanie zębów ma głębszy sens?
Rezultat
Będziesz rozumiał/rozumiała znaczenie przedprotetycznego leczenia ortodontycznego i będziesz w stanie ocenić, czy jest to tylko nowy trend, czy też ma głębszy sens w kontekście kompleksowego leczenia. Nauczysz się oceniać które zęby zakwalifikować do ponownego leczenia endodontycznego a które usunąć w zależności od planu leczenia.
7. Przygotowanie pacjenta do kompleksowej odbudowy protetycznej
→ Zasada minimalnej inwazyjności, kiedy wzmacniamy martwe zęby? Jakie wkłady - lane, z włókna, standardowe?
Rezultat
Będziesz potrafił/potrafiła odbudować zniszczony zrąb zęba w taki sposób, aby był pewnym filarem pod przyszłą odbudowę protetyczną.
Będziesz również zaznajomiony/zaznajomiona z różnymi rodzajami wkładów protetycznych, takimi jak wkłady lane, z włókna i standardowe, oraz będziesz wiedział/wiedziała, jakie cementy protetyczne najlepiej sprawdzają się w gabinecie.
→ Kiedy skanowanie może się nie udać?
→ Przygotowanie pola protetycznego do wycisku.
Rezultat
Po zakończeniu tej lekcji będziesz miał/miała pełną świadomość sytuacji, kiedy skanowanie może być problematyczne, oraz kiedy warto zastosować tradycyjne metody wyciskowe. Będziesz również znać odpowiednie techniki przygotowania pola protetycznego do wykonania wycisku, co pozwoli ci skutecznie i dokładnie przekazać warunki z jamy ustnej do pracowni technicznej.